گیاهان به کاهش اثر آلودگی هوا کمک می کنند.

اثرات آلودکی هوا بر روی انسان

گیاهان به کاهش اثر آلودگی هوا کمک می کنند.گیاهان و درختان با جذب دی اکسید کربن موجود در هوا و انجام فرآیند فتوسنتز، مقدار اکسیزن زیادی آزاد می کنند و به این طریق به کم کردن آلودگی هوا کمک می کنند.
در این مقاله به شرح و توضیح این پدیده و همچنین نقش موثر گیاهان خانه ای در تصفیه هوای آلوده پرداخته شده است.
تاثیر گیاهان بر آلودگی هوا


برگ درختان با جذب گرد و غبار و سایر ذرات معلق در هوا به کاهش آلودگی هوا کمک می کند . همچنین در زمان بارش این ذرات معلق از روی برگ آنها شسته می شود و این امر تاثیر به سزایی در بهبود کیفیت هوا دارد. گیاهان با انجام فرایند فتوسنتز دی اکسید کربن هوا را جذب و آن را به اکسیژن تبدیل می کنند، همچنین به طور طبیعی کربن اضافی هوا را جذب و به پالایش هوا کمک می کنند. برگ درختان در فرایند فتوسنتز ، سایر مواد شیمیایی مانند اکسیدهای نیتروژن و آمونیوم تولید شده در هوا و بخشی از دی اکسید گوگرد و ازون که مولد قسمتی از مشکلات آلودگی هوا و اثرات گلخانه ای است ، از محیط خارج می کند.
یک درخت در سال به طور متوسط دو کیلوگرم اکسیژن تولید می کند میزان اکسیژن آزاد شده به وسیله درختان پهن برگ در یک هکتار بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کیلوگرم بوده و می تواند نیاز ۱۰ انسان را تامین نماید همین طور یک درخت در مدت یک سال با انجام عمل تبخیر و تعرق به اندازه ۲۵۰- ۴۰۰ لیتر آب را به صورت بخار از خود متصاعد می کند و این مقدار در گیاهان مختلف متفاوت است به طوری که درختان برگ پهن بیش از سوزنی برگ ها موجب افزایش رطوبت هوا می شوند. درختان در تعیین دمای منطقه نیز نقش دارند به طوری که هوای یک منطقه درختکاری شده می تواند تا ۱۱ درجه سانتیگراد خنک تر از منطقه بی درخت مجاور باشد.
اگر چه بشر امروزه به تکنولوژی های مختلفی دست یافته است، ولی به نظر می رسد برگ درختان و گیاهان می توانند بهترین وسیله جهت بهبود کیفیت هوای محیط زیست بشری باشد. این جانداران قادرند گازها و ذرات الاینده را از هوا خارج کرده، مصرف انرژی را کاهش داده، باعث کاهش دمای جو زمین شده و جوامع را در جهت زندگی هرچه مطلوب تر یاری کنند.

همانطور که گفته شد گیاهان می توانند با آلودگی هوا مقابله کنند، تحقیقات انجام شده در ناسا نشان می دهد گیاهان می توانند مواد شیمیایی آلوده کننده هوا را جذب کنند.

آلودگی هوا یکی از پنج تهدید مهم بهداشت عمومی در قرن بعدی می باشد، چگونه می توان با این آلودگی مقابله کرد؟

شاید در ذهن شما ماشین آلات با تکنولوژی بالا نقش ببندد، اما جواب این سوال ممکن است گیاهان خانگی باشند که تکنولوژی پایینی دارند.
Bill Wolverton، دانشمند محیط زیست و نویسنده کتاب "چگونگی افزایش هوای تازه" می گوید: گیاهان خانگی می توانند هوای داخل خانه را بهبود ببخشند و هوای داخل خانه یا دفتر کار شما را پاک می کنند.
Wolverton تقریبا 20 سال در ناسا برای توسعه فناوری که انسان بتواند بر روی ماه یا مریخ زندگی کند، کار کرده است. از طریق این تحقیقات پیشروانه، او می گوید که گیاهان سریع ترین و موثرترین فیلترهای آلاینده های خطرناک هوا مانند فرمالدئید، بنزن، زایلن و آمونیاک می باشند. همه این آلاینده ها می توانند باعث ایجاد بیماری هایی مانند آسم و آلرژی و "سندرم بیماری ساختمان" شوند.
Wolverton می گوید ما عینا به این نتیجه رسیده ایم که گیاهان واقعا مواد شیمیایی را از هوا جذب می کنند. بعد از چندین مطالعه ما دریافتیم که چگونه گیاهان می توانند هوای داخل خانه را تمیز کنند.
گیاهان هوای خانه را از دو طریق تمیز می کنند. آن ها آلاینده های هوا را از طریق برگ ها جذب می کنند و سپس سموم را به ریشه های خود منتقل می کنند. سموم به یک منبع غذایی برای گیاهان تبدیل می شوند. گیاهان همچنین بخار آب را به خارج منتشر می کنند که به صورت یک عمل پمپاژ است که هوای کثیف را از طریق بخش های اطراف ریشه جذب کرده و در آن جا آن را به مواد غذایی برای خود تبدیل می کنند.
توانایی تمیز کردن هوای داخلی به خصوص برای ساختمان های اداری که در آن کارگران از "سندرم بیماری ساختمان" رنج می برند مورد نیاز است. این بیماری به دلیل گازهای سمی منتشر شده توسط ماشین آلات اداری، مبلمان و دیگر وسایل می باشد.
Wolverton می گوید هر چه گیاه به شما نزدیک تر باشد بهتر است. حتی در اتاق های باز بزرگ، یک گیاه در منطقه تنفسی شخصی شما، واقعا هوایی که تنفس می کنید را بهبود می بخشد.
بسیاری از گیاهان معمولی می توانند هوای داخل خانه را تمیز کنند. گیاهان بزرگ مانند شامادورا یا نخل بامبو، گیاه لاستیک، دراسینا و دیگر گیاهان آپارتمانی بزرگ از سیستم های بزرگ تصفیه کننده هوا هستند. گل اسپاتی فیلوم، گیاه پوتوس طلایی، سرخس بوستون و ... از دیگر گیاهان کوچک تصفیه کننده هوا هستند. گیاهان حتی در فضای باز هم در یک زمان کوتاه، هوای پاک را به ارمغان می آورند.
۰ ۰
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.