مراقبت های لازم پوست در برابر آلودگی هوا

اثرات آلودکی هوا بر روی انسان

مراقبت های لازم پوست در برابر آلودگی هواشعار "آسمان آبی ؛هوای پاک" تنها یک شعار برای جلوگیری از مشکلات تنفسی نیست بلکه آلودگی هوا و استنشاق هوای ناسالم بر سلامت پوست و مو و در کل زیبایی انسان نیز تأتیر گذار است. اگر در یک روز آلوده بیرون بروید در انتهای روز وقتی می خواهید پوست خود را تمیز کنید یک پد آرایشی یا پنبه را به محلول تونر یا میسلارواتر آغشته کنید و بر پوست خود بکشید ؛ اگر به پد نگاه کنید متوجه می شوید که پنبه کاملا سیاه و پر از آلودگی است .همچنین موهای شما در روزهای آلوده زودتر کدر و کثیف می شوند.اینها فقط تأثیرات منفی بسیار آشکار از آلودگی و کثیفی هوا هستند که شما متوجه آن شده اید.آلاینده هایی که که در هوا وجود دارند باعث تخریب  آسیبهای پوستی مثل ایجاد آکنه، سرطان پوست، آلرژی، تیرگی و لک پوستی و پیری زودرس می گردند.

اما آلودگی هوا چه تاثیری بر سلامت پوست ما دارد و در شهرها یا روزهای آلوده باید چگونه از پوست مراقبت کنیم تا کمترین آسیب را از آلودگی ها ببینیم؟

آلودگی هوا چگونه رخ می دهد؟

آلودگی هوا زمانی رخ می دهد که حجم زیادی از ذرات یا مواد مضر وارد اتمسفر زمین می شوند.آلودگی هوا می تواند در فضای آزاد و حتی در محوطه های سر بسته وجود داشته باشد و با تنفس وارد بدن شود و یا بر پوست و مو نفوذ کرده و در سلامت آنها اختلال ایجاد کند.
آلاینده یا آلودگی ها به دو دسته آلاینده های اولیه و ثانویه تقسیم می شوند.

آلاینده های اولیه شامل : خاکستر تولید شده از آتشفشانها - دود اگزوز وسایل نقلیه ( کربن مونوکسید) - دود خارج شده از دودکش کارخانجات ( گوگرد دی اکسید)

آلاینده های ثانویه : این آلاینده با ترکیب آلاینده نوع اول ایجاد می شوند مثل :
اُزُن - کربن دی اکسید - کرن مونوکسید- اکسیدهای گوگرد - اکسیدهای نیتروژن - ترکیبات آلی فرار - ذرات معلق  سرب - جیوه - آلودگی مواد پرتو زا - امونیاک-دود سیگار
  

این گازها و آلودگی هوا بر پوست ما چگونه عمل می کنند؟

منافذ پوست اندازه ای بین 50-70 میکرون دارند در حالیکه آلاینده های نامبرده از ذرات بسیار کوچکی بین 2.5 تا 10 میکرون دارند بنابراین به راحتی می توانند به لایه های عمیق پوست نفوذ کنند و آنها را مسدود سازند.

جوش : با مسدود شدن منافذ جوش و آکنه ظاهر می شود و همچنین رطوبت رسانی به لایه های پوست صورت نمی گیرد و ایجاد خشکی و التهابات پوستی می کند.

چین و چروک : آلاینده ها ویتامین های پئست مثل ویتامین e و c  پوست که آنتی اکسیدانهای قوی هستند  را از بین میبرند سپس ذرات به پوست می چسبند و به فیبر کلاژن پوست آسیب می رسانند  و در نتیجه رادیکالهای آزاد با فقدان کلاژن و ویتامین های آنتی اکسیدان باعث آسیب به پوست و ایجاد چین و چروک می شوند .

لک : آلودگی هوا باعث سوراخ شدن لایه ازن می شود در نتیجه اشعه های مضر خورشید به راحتی به سطح زمین رسیده و چون طول موج و انرژی بالایی دارند باعث آسیب بسیار زیادی به پوست می شوند درنتیجه پوست دچار آفتاب سوختگی شده و برای دفاع رنگدانه های بیشتری تولید می کند و لک و کک و مک روی پوست بیشتر می شود.

آلودگی هوا برای پوست موجب چه مشکلاتی می شود؟
در نتیجه ی نفوذ آلاینده ها بر پوست و مو مشکلات زیر رخ می دهند:

 

مشکلات پوست و مویی که در اثر آلودگی هوا ایجاد می شوند

 
۰ ۰
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.