افزایش ۵.۷درجه سانتیگرادی دمای زمین با تداوم وضع فعلی.


بر اساس گزارشی که به تازگی توسط ۲۳۴ دانشمند از بیش از ۶۰ کشور جهان تهیه شده است، دمای کره زمین تا بیست سال آینده یک و نیم درجه افزایش می‌یابد، حتی اگر در بهترین شرایط انتشار گازهای گلخانه‌ای به شدت کاهش پیدا کند.

 

 به گزارش فایننشال تایمز، دانشمندان معتقدند حتی با کاهش سریع انتشار گازهای گلخانه‌ای، افزایش دما حداقل تا سال ۲۰۵۰ ادامه دارد، که منجر به حوادث شدید آب و هوایی و بلایای طبیعی بسیاری خواهد شد. آن‌ها همچنین در این گزارش تاکید کردند بدون کاهش فوری انتشار گازهای گلخانه، مهار گرمایش جهانی تا ۱.۵ و یا حتی ۲ درجه سانتیگراد بالاتر نسبت به دوران ماقبل صنعتی، دور از دسترس خواهد بود. 

افزایش دمایی که به اعتقاد یکی از نویسندگان این گزارش شرایط بسیار سخت‌تری را از آنچه که این روزها شاهد آن هستیم برای کره زمین بوجود می‌آورد. از آنجایی که کره زمین تا سال ۲۰۲۰ به میزان ۱.۲ درجه سانتیگراد گرم‌تر شده است، در توافق ۲۰۱۵ پاریس رهبران جهان به سیاست‌هایی متعهد شدند که افزایش میانگین دمای زمین نسبت به دوران پیشاصنعتی از ۱.۵ درجه سانتیگراد بالاتر نرود.

به گفته پیرس فورستر، یکی از نویسندگان این گزارش، اگر جهان بتواند میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را در دهه ۲۰۲۰ به میزان قابل توجهی کاهش دهد و تا سال ۲۰۵۰ به انتشار کربن صفر برسد، افزایش دما می‌تواند به ۱.۵ درجه سانتی گراد محدود شود.

 

جان کری، نماینده ویژه آمریکا در امور آب و هوایی و محیط زیست در خصوص این یافته‌های جدید گفت: این گزارش فوریت و اهمیت فوق العاده این لحظه‌ها را نشان می‌دهد. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز این نتیجه گیری را هشداری بسیار جدی برای بشریت توصیف کرد.

 

به گفته محققان، با وجود آنکه گرمایش کلی زمین تحت تاثیر انتشار کربن است، اما کاهش فوری انتشار متان نیز باید در دستور کار قرار گیرد. متان که از طریق کشاورزی آزاد می‌شود گرمای بیشتری را نسبت به دی اکسید کربن جذب می‌کند.

در مدل "بسیار کم" که توسط دانشمندان تهیه شده است، کربنی که از اتمسفر حذف می‌شود بیشتر از کربنی است که به آن اضافه می‌شود. بر اساس این مدل، گرمایش تا سال ۲۰۴۰ به ۱.۵ درجه سانتی گراد می‌رسد و می‌تواند تا  ۱.۶ درجه تا سال ۲۰۶۰ نیز افزایش یابد. با این وجود پیش بینی می‌شود دمای جهانی تا ۱.۴ سانتیگراد تا سال ۲۱۰۰ کاهش یابد. 

اما در یک مدل واقع بینانه‌تر، جهان در سال ۲۰۷۵ به انتشار صفر کربن خالص و در مدت کوتاهی پس از آن به انتشار خالص منفی می‎رسد. بنابراین افزایش دمای زمین تا سال ۲۱۰۰ می‌تواند به ۱.۸ درجه سانتی گراد محدود شود. اما بر اساس این گزارش، اگر انتشار گازهای گلخانه‌ای به شدت امروز ادامه یابد، میزان انتشار کربن سه برابر خواهد شد و دمای زمین می‌تواند تا ۵.۷ درجه سانتیگراد افزایش یابد. 

این گزارش هشدار می‌دهد که فناوری‌های حذف کربن هنوز آماده کار در مقیاس مورد نیاز نیستند و اکثر آن‌ها عوارض جانبی نامطلوبی دارند. همچنین به گفته محققان حتی اگر دمای زمین فقط یک و نیم درجه افزایش یابد، تعداد بلایای طبیعی به طور بی‌سابقه‌ای افزایش خواهد یافت. بنابراین اگرچه هنوز فرصت برای محدود کردن گرمایش جهانی وجود دارد، اما برخی تغییرات ایجاد شده در طول قرن‌ها مانند افزایش سطح آب دریاها، برگشت ناپذیر و غیرقابل جبران هستند.

۰ ۰
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.