استفاده از ماسک چقدر ما را در برابر آلاینده ها مصون می دارد؟ در روز‌های به شدت آلوده تهران اکثر افراد با ماسک وارد کوچه و خیابان می‌شوند. برخی از ماسک‌ها معمولی هستند و برخی دیگر فیلتردار؛ این ماسک‌ها واقعا در برابر آلودگی هوای شدید تهران از ریه و قلب افراد مراقبت می‌کنند؟


ماسک‌ها نقش ناچیزی در جذب کمتر آلودگی به بدن افراد ایفا می‌کنند، اما به هر حال در این هوای آلوده استفاده از آن‌ها توصیه می‌شود.

 کارآیی یک ماسک به نحوه استفاده از آن بستگی دارد. برخی از ماسک‌ها ضریب حفاظتی دارند به عنوان مثال برخی از ماسک‌هایی که درصد بالایی از این ضریب را دارا هستند در صورتی که به درستی روی صورت قرار بگیرند قادر هستند تا میزان ۱۰ درصد از جذب آلاینده‌ها توسط بدن را کاهش بدهند.

 استفاده از ماسک‌های نازک و به اصطلاح کاغذی هیچ تاثیری ندارد و بی فایده است. البته ماسک‌های ارزان قیمتی از نوع N۹۵ وجود دارد که از ورود میکرو ذرات آلوده به داخل بدن جلوگیری می‌کند.

ماسک‌های کاغذی که به ماسک‌های جراحی هم معروف هستند چندان مقابل آلودگی فایده ندارند. این نوع ماسک‌ها فقط از ورود ویروس‌ها و باکتری‌های حجیم به بدن جلوگیری می‌کنند و همانطور که گفتم در جلوگیری از ورود میکروذرات خطرناک کارایی ندارند.

ماسک‌ها باید از ترکیبات سنتزی و طبیعی ساخته شوند تا کارایی بهتری داشته باشند. این نوع ترکیبات مانع بهتری در برابر آلاینده‌ها محسوب می‌شوند.

فیلتر‌های ماسک‌ها در جذب میکروذرات بسیار کوچک کارایی ندارند. اکنون اوضاع آلودگی هوای تهران به قدری شدید است که اکثر آلاینده‌های پخش شده در هوا میکروذرات بسیار ریز هستند که قادرند از هرگونه فیلتر و ماسکی عبور کنند.

 اکثر ذرات آلاینده ۲.۵ میکرون حجم دارند و ماسکی که در این هوای آلوده مورد استفاده قرار می‌گیرد باید قابلیت جلوگیری از ورود این میکروذرات به بدن داشته باشد.

 گیجی، خستگی، سردرد، سوزش چشم و بینی و حلق، بی حوصلگی و در برخی موارد احساس تهوع از علائم مسمویت در هوای آلوده محسوب می‌شوند و باید سریع به پزشک مراجعه کنید.

هوای تهران به شدت آلوده و وضعیت بحرانی است. به شهروندان توصیه می‌شود که به جز ضرورت از خانه خارج نشوند

 ماسک‌های کاغذی در مناطقی که آلودگی هوا در آن‌ها چند برابر است هیچ کارایی ندارند. شهروندان گمان نکنند که صرفا با زدن یک ماسک کاغذی می‌توانند از ورود خطرناک‌ترین میکروذرات به بدنشان جلوگیری کنند. حتی بهترین ماسک‌ها هم در برابر این شدت از آلودگی ناکارآمد هستند.

۰ ۰
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.